Bydgoska Droga Świętego Jakuba
Bydgoska Droga św. Jakuba biegnąca od Bydgoszczy do Mogilna jest to kontynuacją biegnącej od Pomorskiej Drogi św. Jakuba, Drogi Pelplińskiej i łączy się w Mogilnie z Drogą Wielkopolską prowadzącą dalej do granicy z Niemcami i dalej do Santiago de Compostela. Bydgoska Droga św. Jakuba rozpoczyna się przy stacji PKP Bydgoszcz Wschód i prowadzi ulicami miasta (5,5 km) do Bazyliki św. Wincentego à Paulo (0,0 km).Dalej trasa wiedzie między innymi przez miejscowości o dużym znaczeniu turystycznym w województwie kujawsko-pomorskim:
– Brzozę (13,6 km) – kościół NMP Królowej Polski;pomnik Powstańców Wielkopolskich upamiętnia młodych żołnierzy Pierwszego Pułku Grenadierów Kujawskich poległych w walkach o Brzozę w styczniu 1919 r.;
– Lubostroń (37,3 km) – zespół pałacowo-parkowy „Pałac w Lubostroniu”został wybudowany w latach 1795–1800 w stylu klasycystycznym przez Stanisława Zawadzkiego na zlecenie hrabiego Fryderyka Skórzewskiego, na terenie folwarku Piłatowo. Obecnie Pałac w Lubostroniu jest instytucją kultury prowadzoną przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego (również hotel i restauracja);
– Barcin (45,2 km) – kościół pw. św. Jakuba Większego w Barcinie powstał na przełomie XIX i XX w, zbudowany z czerwonej cegły w stylu neoromańskim z elementami gotyku,wznosi się na planie krzyża łacińskiego. Od strony wejścia znajduje się 50-metrowa wieża. Konsekracji kościoła dokonał w 1950 roku bł. ks. kardynał Stefan Wyszyński;
– Pakość (57,8 km)
– Kalwaria Pakoska zwana Kujawską Jerozolimą została ufundowana w 1628 r. i była drugim tego typu zespołem sakralnym, po Kalwarii Zebrzydowskiej, na ziemiach polskich. Kalwaria jest zespołem 25 kaplic pasyjnych wraz z kościołem franciszkanów św. Bonawentury. Jest zlokalizowana w Dolinie Noteci. Pakoskie kapliczki rozciągają się na obszarze północnej i zachodniej części miasta. Ich lokalizację wyznaczono, wzorując się na topografii Jerozolimy.
W Pakości można przenocować we Franciszkańskim Dom Pielgrzyma przy kościele pw. św. Bonawentury (58,5 km);
– Mogilno (82,8 km) – kościół farny św. Jakuba Większego Apostoła – pierwszy kościół parafialny pw. św. Jakuba pochodził z XII w., jego fundatorem był rycerz Zbylut – głowa potężnego rodu Pałuków. Obecny kościół farny został zbudowany w stylu gotyckim, pochodzi z 1511 r. W głównym ołtarzu umieszczony jest obraz św. Jakuba Apostoła Większego, patrona kościoła i parafii z XVIII w. Od tego kościoła rozpoczyna się Wielkopolska Droga św. Jakuba.
W Mogilnie można przenocować w Klasztorze Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, Parafia rzymskokatolicka św. Jana Apostoła (83,2 km)
Prace znakarskie są wykonywane przez członków Oddziału PTTK przy Klubie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy w porozumieniu z Bractwem Świętego Jakuba Apostoła w Toruniu.
(opisy na podstawie stron internetowych miejscowości/obiektów)