Dni Szlaku

W dniach 19-20 kwietnia 2013 r. odbyły się w naszym województwie Dni Szlaku św. Jakuba.

 

 

Toruń, Płonne oraz Szafarnię odwiedził ksiądz biskup Santiago de Compostela - Julian Barrio. To kolejny krok, którego celem jest ożywienie idei Szlaku św. Jakuba w naszym regionie.

Spotkanie z biskupem rozpoczęło się w piątek (19 kwietnia) o godzinie 11.00 w kościele pod wezwaniem św. Jakuba w Płonnem. Po krótkiej modlitwie goście oraz mieszkańcy przemaszerowali fragmentem jakubowej drogi do Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni. Tam odbyło się spotkanie na temat aktualnej sytuacji i perspektyw rozwoju szlaku w naszym regionie.

Hiszpański biskup odwiedził również Toruń. Tam czekał go udział w uroczystej mszy świętej oraz wykłady i sympozja na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W sobotę (20 kwietnia) odbyła się także kolejna promocja książki – przewodnika na temat Szlaku św. Jakuba w województwie kujawsko-pomorskim.

Ksiądz biskup Santiago de Compostela - Julian Barrio pochodzi z Manganeses de la Polvorosa, prowincja Zamora i diecezja Astorga, urodził się 15 sierpnia 1946 roku. Studia specjalistyczne z zakresu teologii ukończył na Uniwersytecie w Salamance, (1971) doktorat z historii Kościoła zdobył na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie (1976), a następnie z zakresu geografii i historii na Uniwersytecie w Owiedo (1979). Był przez 12 lat rektorem Seminarium Duchownego w Astordze, dyrektorem Centrum Studiów Kościelnych. 31 grudnia 1992 został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji w Santiago de Compostela, święcenia biskupie przyjął 7 lutego 1993 roku. Od 1996 roku jest arcybiskupem Santiago de Compostela. W konferencji Episkopatu Hiszpanii odpowiadał przez wiele lat za seminaria duchowne i uczelnie, apostolstwo świeckich, a od 2011 jest członkiem komitetu wykonawczego Konferencji Episkopatu Hiszpanii. W podróży do Polski towarzyszyć będzie ks. dr Elisardo Temperan Villaverde, liturgista, kanclerz Kurii Arcybiskupiej w Santiago de Compostela, znany w regionie z wystąpień na konferencjach poświęconych historii Szlaku św. Jakuba oraz przez pryzmaty przewodniczenia, po raz pierwszy w historii, w sprawowaniu Mszy św. o św. Jakubie wedle rytu hiszpańsko-mozarabskiego.

Zobacz plakat z programem