Newsletter

Zapisz się, jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje związane ze szlakiem
Ze Św. Jakubem na Zamku "Dybów"

Fundacja "Zamek Dybów i Gród Nieszawa" przywraca pamięć o kujawsko-pomorskim odcinku Szlaku św. Jakuba. Już 25 lipca br. odbędzie się pieszy rajd z ruin Zamku Króla Kazimierza Wielkiego w Złotorii do Zamku Dybów. "Odkryjmy Camino na nowo w dzień św. Jakuba" to wydarzenie mające na celu przybliżenie mieszkańcom Torunia i okolic znaczenia wspomnianego wyżej szlaku, jak i sylwetki Świętego.

Rajd startuje o godzinie 10:00 z ruin zamku znajdujących się w Złotorii, gdzie będzie miała również miejsce zbiórka. Trasa o długości ok. 12 kilometrów zakończy się na Zamku Dybowskim, planowo o godzinie 15:00. Obydwie budowle znajdują się na kujawsko-pomorskim odcinku szlaku i stanowią dodatkową atrakcję tego przedsięwzięcia.

Sama wędrówka powinna obfitować w rozmowy, ciekawostki i przyjemne widoki, jednak nie będzie to koniec atrakcji. Po dotarciu na Zamek Dybów w Toruniu rozpocznie się Msza Święta, którą prowadzić będą ks. dr Piotr Roszak oraz ks. Łukasz Skarżyński. Następnie ks. dr Piotr Roszak, Przewodniczący Rady Programowej ds. Rozwoju Szlaku św. Jakuba w województwie kujawsko-pomorskim, przedstawi historię i znaczenie Camino jako "najdłuższej ulicy Europy".

Sama organizacja stawia sobie za cel uświadomienie mieszkańcom regionu znaczenia pielgrzymek po Camino, jak i również ukazanie istoty prac ewangelizacyjnych Świętego Jakuba Starszego. Postać obrońcy wiary i jego wpływ na rozwój chrześcijaństwa również zostaną przybliżone w trakcie wykładu.

Uzupełnieniem całości będzie prezentacja poświęcona podróży Grzegorza Zmuda Trzebiatowskiego, który dekadę temu pokonał drogę Camino Frances odziany w strój średniowiecznego pielgrzyma, a także wystawa fotografii przedstawiających m.in. piękne widoki, jakie towarzyszyły piechurowi. Autor zdjęć osobiście opowie o przebiegu podróży, jak również trudach z nią związanych.

Ponadto uczestnicy będą mieli możliwość odwiedzenia namiotu z pamiątkami pielgrzyma i wzięcia udziału w konkursie z ciekawymi nagrodami.Na zakończenie wydarzenia, ok. godziny 18:00, na zamkowym placu odbędzie się ognisko z poczęstunkiem.

Uczestnikom pragnącym powrócić do Złotorii organizatorzy zapewniają transport. Autobus zostanie podstawiony o godz. 19:00.

Do udziału zapraszamy wszystkich mieszkańców Torunia i regionu, ale również turystów odwiedzających szlak. Zachęcamy do skorzystania z możliwości zapisu, który stanowi gwarancję otrzymania darmowej wody i wspomnianego posiłku. Ilość miejsc jest ograniczona, a zapisu dokonać można drogą telefoniczną, mailową lub przez portal Facebook.

Kontakt:

Telefon: +48 537 370 730

E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Ulotka