Szanowni Państwo, Drodzy Caminowicze,

Z radością pragnę zaprosić na kolejne spotkanie Pracowni Szlaku św. Jakuba działającej przy Wydziale Teologicznym UMK tym razem w czwartek 27 kwietnia, o godz. 19.00. Jak zawsze rozpoczniemy od modlitwy w kaplicy Wydziałowej, a następnie wysłuchamy prezentacji p. Piotra Drzewieckiego, twórcy jednego z najważniejszych z Polsce portali internetowych o Szlaku św. Jakuba (www.caminodelavida.pl), pt. „Caminho Portugues poza sezonem w teorii i praktyce”. Będzie to doskonała okazja, w roku 100-lecia objawień fatimskich, do refleksji nad Drogą Portugalską i jej funkcjonowaniem, a przy tym wiele porad praktycznych dla planujących Camino właśnie z Portugalii.

Podczas kwietniowego spotkania ustalimy również szczegóły związane z planowanymi przejściami odcinków Camino Polaco, a także już dziś zapraszam do włączenia się w przygotowywany II Festiwal św. Jakuba w Ciechocinie, który nasze Pracownia wspiera merytorycznie i organizacyjnie (https://pl-pl.facebook.com/festiwaljakuba/). Ruszyły już zapisy, więc serdecznie zapraszamy i prosimy o przekazanie tej informacji dalej.

Jako Pracownia, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim i reżyser Teresą Kudybą, będziemy realizowali cykl krótkich filmów promocyjnych Camino Polaco, które obejmą nasz region. Pragniemy pokazać nie tylko piękne krajobrazy, ale nade wszystko potencjał duchowy Szlaku Jakubowego w naszym województwie przez pryzmat osób i wartości, jakie za nimi się kryją. Liczymy na wsparcie wszystkich Państwa – szczegóły na spotkaniu.

A z okazji zbliżających się świąt Zmartwychwstania Pańskiego chciałbym życzyć radosnego doświadczenia zwycięstwa Chrystusa nad ciemnością, bezsensem i lękiem w codziennym wędrowaniu życiowym. Pielgrzym na Camino de Santiago przypomina uczniów idących do Emaus, którzy spotkają Chrystusa w drodze i przy łamaniu chleba, a więc w niepozornym znaku eucharystycznym: przyjmowania i dzielenia. Oby każde nasze Camino porządkowało nam spojrzenie na świat (jak owym uczniom ich zagmatwaną, pełną niepokoju wizję wydarzeń w Jerozolimie) i uczyło widzieć Jezusa, który się do nas „dołącza” na życiowym Camino.

Buen Camino!
Ks. Piotr Roszak