Szanowni Państwo, drodzy Caminowicze,

W październiku przeżywaliśmy Forum Ekonomiczne Camino Polaco oraz międzynarodową konferencję Camino de Santiago: nowe szanse, stare wyzwania: pozwólcie Państwo, że rozpocznę od podziękowania wszystkim wspierającym przygotowanie tych wydarzeń oraz przybyłym na obrady. W szczególny zaś sposób słowa wdzięczności kieruję do członków Bractwa św. Jakuba w Toruniu, którzy na różnych odcinkach włączali się w organizację obu wydarzeń.

Chciałbym serdecznie zaprosić na kolejne spotkanie Pracowni Szlaku św. Jakuba działającej przy Wydziale Teologicznym UMK, które odbędzie się w środę 13 listopada. Rozpoczniemy mszą św. o godz. 18:30, podczas której nastąpi przekazanie witraża św. Jakuba Starszego do kaplicy Wydziału Teologicznego. Po niej, ok. godz. 19:00 wysłuchamy prezentacji nt. pielgrzymowania po szlaku św. Jakuba, jaką przygotował ks. Jerzy Stolczyk z Archidiecezji Gdańskiej.

Swoje wystąpienie ks. Jerzy zatytułował „Camino jako droga duchowa

Jak podkreśla ks. Stolczyk:„Moja niezwykła przygoda z Camino de Santiago zaczęła się 10 lat temu, w 2009 roku.  Kończyłem wówczas 50 lat i postanowiłem podsumować pół wieku mojego życia. Szedłem wówczas Camino Frances, ponad 600 km. Następnie było Camino Norte, od Santander; Camino Primitivo z Oviedo; Camino Portogese z Lizbony przez Fatimę, Porto, a ostatnio z Cadiz Camino la Plata i Sanabres ponad 1100 km w 30 dni. Kiedyś głęboko przeżyłem słowa z Księgi Ozeasza: „Dlatego chcę ją przynęcić, na pustynię ją wyprowadzić i mówić do jej  serca” /Oz 2,16/. Camino jest dla mnie doświadczeniem bliskości Boga w Jego Słowie, Eucharystii oraz cudownej przyrodzie, architekturze i spotykanych ludziach”.

Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych Camino de Santiago, planujących swoje pielgrzymowanie jak i posiadających to doświadczenie.

Buen camino

Ks.Piotr Roszak